Brzeźno

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Brzeźno

Wiadomości

Co powstanie w pasie nadmorskim w Gdańsku?

Miasto zorganizowało konkurs studencki na koncepcję obiektu wysokościowego, który miałby stanąć nieopodal mola w Brzeźnie. Zwyciężył projekt Hugona Kowalskiego.
Miasto zorganizowało konkurs studencki na koncepcję obiektu wysokościowego, który miałby stanąć nieopodal mola w Brzeźnie. Zwyciężył projekt Hugona Kowalskiego. mat. prasowe

Nie milkną dyskusje nad sposobem zagospodarowania pasa nadmorskiego w Gdańsku. Kolejne stowarzyszenia i organizacji próbują sprzeciwić się lokalizacji wysokościowców w sąsiedztwie Parku Nadmorskiego.Przez lata dyskusji o przyszłości pasa nadmorskiego powstało wiele spektakularnych wizualizacji (takich jak ta, sporządzona na zamówienie firmy deweloperskiej Afik), ale nie rozpoczęto żadnej budowy.
Przez lata dyskusji o przyszłości pasa nadmorskiego powstało wiele spektakularnych wizualizacji (takich jak ta, sporządzona na zamówienie firmy deweloperskiej Afik), ale nie rozpoczęto żadnej budowy. mat. prasowe
O planach budowy wieżowców w jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów Gdańska mówi się od początku skończonego już boomu mieszkaniowego. Powstało w tym czasie wiele wizji i pomysłów, żadnego budynku nie udało się jednak zrealizować.

Największe kontrowersje budzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przygotowywany dla dawnego ośrodka wypoczynkowego zobacz na mapie Gdańska, znajdującego się pomiędzy al. Hallera, a deptakiem prowadzącym na molo na przedłużeniu Jana Pawła II.

- Proponowany plan pozwala w tym miejscu na budowę obiektów o maksymalnej wysokości 55 metrów. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że tak wysoki obiekt powstanie - tłumaczy Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozbudowy Gdańska.

55 metrów to na razie tylko propozycja BRG, która wcale nie musi zostać uchwalona. Wizje planistów mogą jeszcze zostać poddane modyfikacjom. Już teraz, przy jego uchwalaniu, zgodnie z przyjętą przez miasto nadobowiązkową (nie wymaganą przez prawo) konsultacją społeczną dla obiektów wysokich, wpłynęło wiele uwag.

- Otrzymaliśmy około 60 opinii dotyczącą tego obszaru. Większość z ich autorów było przeciwnych naszym propozycjom do MPZP, jednak zdarzyły się także głosy pozytywne - dodaje Piskorski.

Negatywne uwagi dotyczyły wielu kwestii. Podnoszono argumenty, że wysokościowce nie powinny powstawać bezpośrednio w pobliżu terenów rekreacyjnych, gdyż wpłyną negatywnie na krajobraz miejski. Sporo emocji budzi także sąsiedztwo ujęcie wody w tym rejonie.

- Ekspertyza przeprowadzona przez naukowców, jednoznacznie określiła, że lokalizacja budynków nie zagrozi ujęciom wody - argumentuje Piskorski.

Zdarzyły się także opinie odnoszące się do kwestii komunikacyjnych.

- Domagamy się, by dojazd do planowanego obiektu jak najmniej oddziaływał na najbliższe sąsiedztwo. Chcemy także, by parkingi oraz przebieg dróg był poprowadzony w sensowy sposób, tak by w minimalnym stopniu sąsiadowały z ciągami pieszymi - mówi Michał Błaut ze stowarzyszenia Obywatelska Liga Ekologiczna.

- Na razie mówimy o bardzo ogólnej koncepcji, a nas interesują konkretne dane, np. ile będzie miejsc parkingowych, gdzie będą biegły drogi albo co stanie się z laskiem, w którym miałby powstać budynek - dodaje Błaut.

Zgodnie z planami, dojazd do działki, na której miałby powstać wysokościowiec będzie się odbywać drogą, która pobiegnie prostopadle do al. Hallera. Za jej budowę zapłaci deweloper. W żadnym miejscu nie przetnie ona deptaka.

Sporny obszar należy dziś do miasta. Ostateczny plan zagospodarowania będzie wyłożony także do społecznych konsultacji, przewidzianych prawem przy ustalaniu każdego tego typu dokumentu prawa lokalnego. Po uchwaleniu planu, działka zostanie wystawiona na sprzedaż. Dopiero wtedy, jeżeli znajdzie się kupiec, poznamy ostateczny projekt planowanego kompleksu.

O kontrowersjach związanych z zagospodarowaniem pasa nadmorskiego w Gdańsku słuchaj dziś w Radiu Gdańsk o godz. 17. Audycja z cyklu "Tu i teraz" na żywo z siedziby Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, przy ul. Straganiarskiej 43/46.

Opinie (297) 7 zablokowanych

 • wygląda fajnie

  mogą budować byleby nie zniszczyli za bardzo środowiska no i nie zanieczyścili wód gruntowych

  • 64 53

 • Idzie sezon:-)))

  teraz zacznie sie batalia właścicieli piesków.Mam nadzieje,że w koncu nie bedą potrzebne konsultacje społeczne.

  • 36 17

 • Projekt ciekawy, ale który to już plan :)

  A rzeczywistość jest taka że jest tam piękna zieleń.
  Żeby mieszkać w takim wysokościowcu ceny m2 muszą być dostępne dla średniego człowieczka.

  • 5 21

 • 2

  druga

  • 0 0

 • Ja bym tu dał spółdzielcze punktowce

  a jezioro przesadził o tam obok

  • 66 10

 • byle do wiosny

  gratuluję, ciekawe czy infrastruktura przeniesie takie obciążenia

  • 10 1

 • a ci nadal.. uparli sie zeby cos wybudowac.. masakra.. nie grozny im kryzys..

  ci z "układu" myslą ze są ponad prawem.. i ponad kryzysem ;D

  • 30 17

 • Gdańsk

  Trzeba być wyjątkowym s... synem ,zeby sprzedać taki teren pod jakieś wieżowce , zamiast zapewnić mieszkańcom Gdańska tereny zielone i rekreacyjne w takiej pięknej lokalizacji

  • 133 45

 • na tej pierwszej wizualizacji widzę zbierające się nad inwestycją czarne chmury
  nomen omen? czy cóś:-)

  • 22 19

 • Falowce wszędzie falowce :)))

  • 19 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Zdjęcia dzielnicy Brzeźno

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Brzeźno

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Brzeźno