Brzeźno

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Brzeźno

Wiadomości

Gdański aquapark musi być niepowtarzalny

Czy w Gdańsku powstanie park wodny w kształcie rekina?
Czy w Gdańsku powstanie park wodny w kształcie rekina? fot. materiały prasowe

Władze miasta ponownie starają się przyciągnąć inwestora, który wybuduje w Brzeźnie aquapark. - Jest szansa na przełom - mówią urzędnicy.O budowie aquaparku, który przyćmi sopocki, gdańskie władze marzą od lat. Kilka razy wybierano już nawet firmę, która inwestycję zrealizuje, ale za każdym razem kończyło się na listach intencyjnych.

- Tym razem jesteśmy w zdecydowanie lepszej sytuacji - ocenia Alan Aleksandrowicz, wiceszef wydziału polityki gospodarczej gdańskiego magistratu. - Jest gotowy plan zagospodarowania przestrzennego, opracowaliśmy także wstępną wizualizację i program funkcjonalno-użytkowy obiektu, który pokazuje potencjał inwestycji. A co najważniejsze - już rozmawiamy z inwestorami.

W środę ponad 30 przedstawicieli banków, deweloperów, pracowni architektonicznych, operatorów i firm specjalizujących się w budowie aquaparków spotkało się w Gdańsku z miejskimi urzędnikami. Jednymi z najważniejszych byli przedstawiciele amerykańskiej firmy Merlin Entertainment Group, która słynie m.in. z Londyńskiego Oka, największego koła obserwacyjnego na świecie, które przypomina diabelski młyn.

Miasto przedstawiło swoją wizję wodnego parku, którego bryła nawiązuje do rekina. A w środku - baseny, sauny, spa, sale do squasha, siłownia czy kręgielnia oraz dyskoteka. Obok hotel z minicentrum konferencyjnym, któremu mogłyby towarzyszyć kolejne baseny, korty tenisowe i boiska wielofunkcyjne. Całość miałaby zająć 7 ha powierzchni - między ul. Hallera a parkiem im. Ronalda Reagana.

- Chcemy, by budynek miał niepowtarzalny charakter - mówi Marcin Szpak, wiceprezydent miasta ds. polityki gospodarczej. - By stał się wizytówką miasta. To jednak tylko propozycja. Chcieliśmy pokazać, jaki ten teren ma potencjał. Spotkanie to uzbroiło nas w dodatkową wiedzę. Fachowcy uświadomili nam, że powinniśmy odejść od wizji obiektu sportowego, o którym przez lata się mówiło, a jeszcze większy nacisk położyć na rozrywkę. To musi być obiekt działający cały rok i przyciągający, czyli musi mieć coś "naj" - np. największą w kraju zjeżdżalnię.

O kształcie gdańskiego aquaparku ostatecznie ma zdecydować inwestor. Miasto stawia na firmy zagraniczne, bo polskim brakuje doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Do końca roku ma zapaść decyzja, czy gmina ogłosi konkurs architektoniczno-ekonomiczny, czy też zdecyduje się na rokowania - czyli zaprosi kilka firm do negocjacji.

- Doświadczenie pokazuje, że ta druga opcja jest lepsza, bo pozwala działać, dostosowywać się do potrzeb inwestorów - dodaje Aleksandrowicz. - W przypadku konkursu przyjdzie nam czekać z założonymi rękoma kilka miesięcy na oferty. Rokowania będą też przyjaźniejsze dla firm w dobie kryzysu finansowego.

Miasto myśli o dwóch wariantach - o powołaniu z inwestorem spółki, do której gmina wniosłaby aportem grunt wart dziś 86 mln zł, lub o wydzierżawieniu terenu na kilkadziesiąt lat. Na razie pewne jest, że w styczniu dojdzie do kolejnego spotkania z zainteresowanymi firmami.

Koszt inwestycji szacuje się na 150-250 mln zł. Budowa ruszy najwcześniej w 2010 r.

Opinie (223) ponad 10 zablokowanych

 • zapowiada sie ladnie

  • 4 0

 • Zapowiada,zapowiada

  Ale nich zrobią coś konkretnego bo ten chłam w sopocie jest beznadziejny.Rzeka jakaś narawde super by sie przydała i zjeżdzalnie otwarte ale takie na miarę kilkudziesięci metrów to było by to.A zapewne zrobią nastepne jakieś małe wypiardy i skończy sie tym że pewnie tylko raz tam zagoszcze:D

  • 0 0

 • 2

  srebroo :)
  Terska - lamentuj

  • 0 0

 • w sopockim aquaparku, który w odróżnieniu do gdańskiego, jest realny, nawet poręcze są podgrzewane:-)

  kuda wam do sopotu?
  może tivoli jeszcze odgrzejecie he he he
  okrągła rocznica 10 lat:-)
  dekada bedzie bedzie

  • 1 2

 • Super pomysl

  Dla mnie to jest zdecydowanie lepsze od budowanego za wszelka sile stadionu na kilka meczy. Takie obiekty sa w gdansku potrzebne. Oby to tylko wypaliło - a nie spełzło na planach.

  • 2 0

 • konkurencja by sie przydala !!!!!!!!

  już od roku z rodzina nie chodzimy do sopotu, od chwili gdy zostawić trzeba prawie 200 zł za zabawe 4 osob bez limitu,,, nawet nie sprawdzam ile kosztuje teraz, zostawiłem tam troche kasy,,,
  mam nadzieje że nie będzie zmowy cenowej(tak jak w tele. komrórkowych.)

  • 5 0

 • ładnie ale nie realnie w dobie kryzysu

  • 0 2

 • jesli niepowtarzalny ,taki naj to moze jak zawsze w Gdansku najdrozsze bilety wejsciowe !!!!

  • 0 0

 • bez sensu

  po co aquapark w Brzeźnie skoro obok jest morze? Zjeżdżalnia też jest. Ja by wolałem np ogromne lodowisko.

  • 0 3

 • jak gówniarz z piaskownicy

  "a mój tata to dopiero potrafi, nie to co twój..."
  Rzeczywiście na starość ludzie dziecinnieją.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Zdjęcia dzielnicy Brzeźno

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Brzeźno

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Brzeźno