Brzeźno

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Brzeźno

Wiadomości

Wojewoda rozważa skargę do sądu na plan dla Brzeźna

Choć wojewoda pomorski nie stwierdził nieważności uchwały ws. budzącego kontrowersje planu dla Brzeźna, to niespodziewanie zapowiedział, że rozważa w jej sprawie skargę do sądu. To nieoczekiwany zwrot. Decyzja zapadnie po analizie dokumentów złożonych przez przeciwników zabudowy pasa nadmorskiego.Czy w pasie nadmorskim Brzeźna powinna powstać nowa zabudowa?

tak, niezależnie od jej wysokości i wpływu na środowisko, bo tam są potrzebne inwestycje 10%
tak, ale tylko taka, która nie przewyższy drzew i nie będzie się wiązała z ich wycinką 21%
mam wątpliwości, ale na pewno nie taka, jaką proponuje miasto 12%
nie, ten teren powinien pozostać takim, jakim jest teraz 57%
zakończona Łącznie głosów: 1252
Budzący sprzeciw ekologów i części mieszkańców plan zagospodarowania dla Brzeźna został przyjęty na lutowej sesji Rady Miasta Gdańska. Dokument obejmuje plany dla obszaru o powierzchni ok. 10 hektarów pomiędzy al. HalleraMapka a deptakiem prowadzącym na molo w BrzeźnieMapka (rejon al. Hallera i ulicy Jantarowej IIMapka). Część terenu należy do miasta, a część do deweloperów PB Górski i RWS. Miałby tam powstać m.in. hotel, dopuszczone są też usługi gastronomiczne. Zdaniem miasta to przywróci dzielnicy charakter kurortu. Zdaniem ekologów działających pod szyldem Zielona Fala Trójmiasto - zniszczy nadmorską panoramę i doprowadzi do wycinki drzew.

Czytaj też: Spór o zabudowę w Brzeźnie

Ekolodzy pod protestem w tej sprawie zebrali ponad 7 tys. podpisów mieszkańców. Pod koniec marca złożyli w gdańskim magistracie podparty tymi podpisami wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych. Trwa jego rozpatrywanie - miasto ma na to jeszcze tydzień.

W tzw. międzyczasie złożyli też dokumenty do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, apelując o wstrzymanie wykonania uchwały i jej unieważnienie. Argumentowali, że władze miasta, tworząc i przyjmując uchwałę, złamali szereg przepisów oraz wprowadzili w błąd opinię publiczną co do kwestii wysokości zabudowy oraz wysokości koron drzew w kluczowej, chronionej zapisami planu panoramie Gdańska.

Wojewoda nie dopatrzył się nieprawidłowości...Wojewoda pomorski w ramach postępowania nadzorczego mógł unieważnić uchwałę ws. planu dla Brzeźna do 2 kwietnia. Ale tego nie zrobił. W ustawowym terminie na rozpatrzenie uchwały nie dopatrzył się w niej bowiem nieprawidłowości i nie wniósł uwag. To oznacza, że uchwała jest już w obrocie prawnym.

Teraz wojewoda najwyraźniej zmienia zdanie, bo zapowiada, że rozważa złożenie skargi na uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

... ale teraz rozważa skargę do sądu- Wojewoda pomorski nie stwierdził nieważności uchwały w trybie rozstrzygnięcia nadzorczego. Jednakże należy wskazać, że wojewoda po upływie terminu na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego ma możliwość zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego i taką możliwość rozważy po dokonaniu analizy licznych zastrzeżeń dotyczących przedmiotowego planu zagospodarowania przestrzennego, które wpłynęły w ostatnim czasie - informuje obecnie biuro prasowe wojewody pomorskiego.
Poseł PiS skrytykował początkową decyzję wojewody, który nie dopatrzył się nieprawidłowości w uchwale.
Poseł PiS skrytykował początkową decyzję wojewody, który nie dopatrzył się nieprawidłowości w uchwale. źródło: twitter.com
Nie bez znaczenia na zmianę frontu u wojewody w tej sprawie zdaje się być reakcja posła PiS Kacpra Płażyńskiego na wieść o tym, że wojewoda nie ma uwag do wspomnianej uchwały.

- Mam nadzieję, że informacje, jakoby wojewoda odpuścił sprawę, to tylko dziennikarskie plotki. Wierzę, że przedstawiciel rządu RP zadziała w interesie mieszkańców, a nie deweloperów - napisał 6 kwietnia na Twitterze poseł Płażyński.

Zielona Fala zadowolona z decyzjiZmiana frontu u wojewody ucieszyła przedstawicieli Zielonej Fali.

- Wojewoda otrzymał od nas pełną dokumentację merytoryczną, która umożliwia mu podjęcie dalszych kroków prawnych. W naszym wniosku do wojewody udowodniliśmy na podstawie badań nowoczesnym urządzeniem laserowym, że nieprawdziwe są kluczowe informacje dotyczące wysokości drzew zaprezentowane radnym przez urzędników - mówi Michał Błaut z Zielonej Fali. - Walka o uratowanie lasu w Pasie Nadmorskim trwa i wchodzi w decydującą fazę. Zaskarżenie planu do sądu administracyjnego jest drugą z opcji dostępnych dla wojewody wobec uchwał rady gminy, które naruszyły prawo. Trzymamy kciuki za dalszy obrót wydarzeń i oczywiście nie ustajemy w działaniach w obronie Pasa Nadmorskiego - dodaje.

Ogłoszenia: nieruchomości w Gdańsku Brzeźnie

Opinie wybrane


wszystkie opinie (217)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Zdjęcia dzielnicy Brzeźno

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Brzeźno

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Brzeźno